Полтавська область, Кременчуцький район

Початок року – час для розроблення профілактичних заходів з охорони праці

Дата: 28.01.2021 15:32

Питання охорони праці є невід’ємною складовою відносин роботодавця з працівниками, оскільки регламентується чинним законодавством України як обов’язковий напрям роботи будь-якого підприємства та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю.

Статтею 43 Конституції України передбачено: “Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується… Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом”.

Стаття 6 Закону України “Про охорону праці” констатує: “Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства. Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля. Факт наявності такої ситуації за необхідності підтверджується спеціалістами з охорони праці підприємства за участю представника профспілки, членом якої він є, або уповноваженої працівниками особи з питань охорони праці (якщо професійна спілка на підприємстві не створювалася), а також страхового експерта з охорони праці. За період простою з причин, які виникли не з вини працівника, за ним зберігається середній заробіток. Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавства про охорону праці, не додержується умов колективного договору з цих питань. У цьому разі працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного заробітку…”.

Тобто кожна особа, виконавши якісно та у визначений час на робочому місці передбачений трудовим договором і посадовою інструкцією обсяг робіт, має право не тільки отримати за це грошову винагороду (заробітну плату), але й вимагати від роботодавця забезпечення відповідних безпечних умов на своєму робочому місці, а за їх відсутності – визначених законодавством компенсацій.

Кожне підприємство має розробити та впровадити низку документів та заходів, спрямованих на забезпечення вимог чинного законодавства з питань охорони праці. Умови трудового договору з працівниками, а також зміст інших локальних актів підприємства з охорони праці не можуть містити положень, що суперечать законам та іншим нормативно-правовим актам з охорони праці, а ознайомлення з ними працівників є обов’язковим.

Оскільки питання охорони праці нерозривно пов’язане та взаємодіє з кадровою роботою, аудит з охорони праці доцільно проводити в комплексі з аудитом кадрової документації. В умовах, коли на більшості невеликих підприємств практично відсутні спеціалісти з охорони праці, провести самостійну (або із залученням фахівців) перевірку наявності необхідної документації з охорони праці перш за все потрібно для того, щоб переконатися у повноті заходів, необхідних для успішного проходження підприємством перевірок контролюючих органів.

Одним із основних завдань Хорольського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області є виконання такого статутного напряму, як проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих осіб. Тому вкотре наголошуємо роботодавцям та працівникам підприємств, установ, організацій на необхідності неухильного дотримання нормативних вимог з охорони праці.

Безумовно, повністю уникнути ризиків під час трудового процесу неможливо, але зменшення їхнього впливу за рахунок профілактичних заходів є реальним. Адже збереження здоров’я навіть одного працівника варте всіх витрачених зусиль.

Хорольське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області готове до співпраці з усіма суб’єктами господарської діяльності. Чекаємо на спілкування не лише під час розслідування нещасного випадку на виробництві, а й щоденно готові надавати роз’яснення та консультації з питань охорони праці.

Страховий експерт з охорони праці

Хорольського відділення управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України у Полтавській області                       Д. Яременко