Почуття провини: я не допомагаю

Дата: 05.03.2022 14:21

Фото без описуЦе почуття паралізує і не є продуктивним, його треба позбавитися якомога швидше.

• Багато українців зараз почуваються винними — докоряють собі, що перебувають у більшій безпеці, ніж інші.
  • Не можуть пробачити собі, що не тримають зброю в руках, не патрулюють вулиць тощо.
  • Всі ці переживання паралізують, приковують до стрічок новин, занурюють у потік самодокорів і заважають діяти, бути ефективними.
  • Бути живим, бути в безпеці, бути далеко від місця подій, дбати про безпеку своїх дітей — нормально.
  • Боятися, рятуватися, панікувати та втікати — наші природні реакції на небезпеку, пов’язані з інстинктом виживання. Вони спрацьовують першими. Це нормально.

Якщо зараз ви в безпеці й переживаєте гостре почуття провини — скористайтеся наступними порадами:

• Переконайтеся, що ви та люди, які поряд з вами і залежать від вас, справді у безпеці. Про них є кому подбати та забезпечити базові потреби: сон, їжа, гігієна, базова медицина.
  • Включайтеся в активну діяльність у будь-якій сфері, яка вам доступна. Навіть невеликі справи можуть зіграти вирішальну роль.
  • Придумайте спосіб, у який спосіб  можете надавати підтримку нашим захисникам, біженцям й усім, хто її потребує.
  • Долучайтеся до спільнот, які вже щось роблять. Не лишайтеся наодинці, включайтеся в робочі процеси та ініціативи.
  • Складіть план: що саме і в який спосіб ви можете зробити. Дійте за планом.
  • Дійте і не виніть себе.

Бережіть себе та одне одного!