A A A K K K
для людей із порушенням зору
Глобинська громада
Полтавська область, Кременчуцький район

Що потрібно робити, щоб протистояти стресові?

Дата: 01.03.2022 17:24
Кількість переглядів: 323

Довкола багато новин стосовно військової атаки з боку агресора, після яких легко може накрити паніка. А в такому стані важко контролювати власні думки та емоції.  Люди похилого віку більш вразливі, тому стан масової тривоги та страху негативно впливає не лише на їх емоційну сферу, а й фізичну. Тому слід приділити, в цей не простий час,  увагу своїм батькам, бабусям, дідусям, сусідам похилого віку.

Головне, щоб протистояти стресові, потрібно об’єднуватися, сім’я має згуртуватися, це допоможе вистояти всім – літнім батькам, дорослим, дітям, підліткам. Наведемо кілька порад, щодо психологічної підтримки літніх людей у період військового стану.

1. Підтримувати постійний зв’язок незалежно від того, в одному місті живете з батьками чи ні. Ви маєте телефонувати вранці і ввечері, не проявляти власну тривогу та страхи, буди впевненими та спокійними під час спілкування з літніми людьми. Бабусь та дідусів підтримають внуки, тому давайте слухавку дітям – нехай вони підіймуть настрій вашим батькам. При цьому важливо домовитися, що ми не дзвонимо по 10 разів на день, не скидаємо дзвінок і не контролюємо, а дбаємо один про одного. Якщо ви живете неподалік один від одного, навідуйтесь наразі частіше, нехай навіть це будуть навіть 10-хвилинні зустрічі.

2. Проговорити план дій у разі кризового розвитку ситуації, будьте готові до всього. Розробіть та обговоріть план максимально конкретно, за пунктами – від документів та аптечки до точки збору. Така послідовність та ясність заспокоює літніх людей.

3. Не відмахуватися від їхнього прагнення зробити запаси «на випадок війни». Така поведінка літніх людей обґрунтована та має свої коріння ще з ХХ століття, якщо запаси в коморі заспокоюють ваших дідусів та бабусь – не сперечайтеся, а навіть допоможіть зробити закупи. Зараз не час фразам «Ну що ти починаєш!» та роздратованим поглядам. Будьте терплячі.

4. Не забувайте піклуватися про здоров’я своїх літніх родичів. Запитайте чи всі ліки вони мають, яке в ним самопочуття і тд.

5. Обговорити, скільки, де та які новини батьки дивляться та слухають. Пояснити, що велика кількість новин дуже шкідлива, що ви не забороняєте, а дбаєте. Контролюйте, щоб ваші рідні не стали жертвою фейків, інформуйте про можливу інформаційну провокацію в мережі, вкажіть яким джерелам можна довіряти.

6. Частіше обіймати. Переоцінити важливість дотиків просто неможливо, і наразі вони потрібні як ніколи. Так проявляється ваша любов і турбота, дарується почуття захищеності, потрібності, знімається безліч психологічних та фізіологічних проблем.

7. Заохочувати компанії та спілкування. Людина, тип паче літнього віку, потребує з кимось ділитися своїми переживаннями та страхами, тому не забороняйте спілкуватися, обмінюватися враженнями і тд. У випадку коли ви помічаєте, що спілкування ваших рідних токсине з їх друзями та знайоми, навіює лише паніку та страх, поговоріть про можливість дистанціюватися від такої людини задля їхнього спокою.

8. Не дискутуємо про політику. Розлад у відносини дорослих дітей та батьків наразі особливо гостро вносить відсутність єдності в оцінці того, що відбувається. Доводячи один одному власну правоту, ми сперечаємося, сваримося, миримося, а зрештою страждаємо. Зараз категорично недоречно порушувати питання політичного, світоглядного та релігійного характеру, питання національностей, традицій та історичної правди. Тому делікатно обходимо дискусійні теми та говоримо: «Час покаже, а зараз треба тримати тиск».

ВАЖЛИВО

Не забувайте про літніх людей, які поруч з вами: сусіди, колеги, просто перехожа бабуся в магазині. Допомагайте всім похилим людям по можливості, наприклад зробіть закупки в магазині похилому сусіду, запитайте у літньої колеги чи не потребує воно вашої допомоги, не будьте байдужі до одиноких пенсіонерів. Виживуть не найсильніші, а об’єднані.

Бережіть себе та рідних. Все буде добре!

Психолог Лейла Гасанова


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень