Вітаємо земляка!

Дата: 11.03.2024 09:50

Фото без описуЛауреатом цьогорічної премії імені Володимира Малика (заснована Лубенською міською радою у 2001 році за пропозицією Фонду імені Володимира Малика «Слово» та редакції газети «Лубенщина» для відзначення письменників, літераторів, науковців, працівників освіти й культури, журналістів, митців, ділових людей, громадських та державних діячів) в номінації «Краєзнавство  та народна творчість» стали  Олександр МАТВІЄЦЬ і Олександр ГОНЧАРОВ за документальну розвідку: «Що залишаємо….» (історія  села Герусівка Великобагачанського (нині Миргородського) району (видана коштом Олександра Миколайовича).

Фундаментальний дослідницький доробок (обсяг 537 сторінок) висвітлює мовою архівних документів,  фотографій, спогадів жителів маловідомого села Герусівка (географічний центр Полтавської області) та навколишніх сіл, матеріалів низки  пошукових  краєзнавчих експедицій на чолі з Олександром Матвійцем історію населеного пункту впродовж століття  через призму доль його мешканців.

Краєзнавець вперше познайомився із пейзажними краєвидами та мешканцями цього населеного пункту в 1974 році, як мав нагоду працювати вчителем у сусідньому селі Білоцерківка, а потім, коли вчителював у Пирогівській ЗОШ I-III ступенів, разом зі школярами провів 57 походів і частенько, більше 20 разів,    ставав табором на березі річки Псьол поблизу Герусівки. Місцеві жителі звикли щоліта вітати дослідників. Перші відеозаписи  спогадів місцевих мешканців краєзнавець зробив у серпні 2009 року, розпочавши титанічну, наповнену неоціненним змістом працю про Велику Пам’ять Людей цього унікального куточку України, трагічні роки минувшини: Голодомор, політичні репресії, часи Другої світової війни, важку відбудову; насичені події селянського життя,  враження,  сільські світанки і трудові дні, шляхи вирішення життєвих проблем.   Спогади, архівні довідки, статті місцевої преси, листування з жителями Герусівки, що мешкають в різних куточках України, записані відеорозповіді 33 осіб, невпинні пошуки фотоматеріалів, документів і довгі вечори та ночі-ночі набирання виплеканого серцем і душею тексту впродовж десятків років, увінчалися Успіхом, коли 2020 року видавництвом Поліграфсервіс (м. Глобине) було надруковано вагоме краєзнавче дослідження: історію села Герусівка Великобагачанського району Полтавської області.

Щирі вітання досліднику-краєзнавцю Олександру Миколайовичу Матвійцю та  Сердечна Вдячність за копітку працю задля збереження і передачі прийдешнім поколінням безцінних історичних відомостей.

Автор: староста Пирогівського старостинського округу Тамара Кірян