Про соціальний захист учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у Глобинській громаді
В Україні 14 грудня відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ця пам’ятна дата була затверджена Указом Президента України 10 листопада 2006 року. Саме 14 грудня 1986 року було офіційно завершено будівництво саркофага над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС.
З 2016 року в Глобинській громаді діє Програма соціального захисту населення Глобинської міської ради, якою передбачено підвищення ефективності системи соціальної допомоги жителям Глобинської територіальної громади через посилення адресності при її наданні та шляхом включення додаткових заходів щодо соціальної підтримки громадян, вирішення проблем соціально-побутового, організаційно-правового, інформаційного, матеріально-технічного, медичного забезпечення, здійснення заходів, спрямованих на надання адресної підтримки особам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На виконання заходів Програми за рахунок коштів міського бюджету проводиться забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи ІІ категорії. Термін перебування в санаторно-курортному закладі за санаторно-курортною путівкою становить 18 днів. Постраждалі особи забезпечуються путівкою один раз на два роки. В 2024 році 3 особи постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи другої категорії пройшли санаторно-курортне лікування в КП «Знам’янська обласна бальнеологічна лікарня», з міського бюджету використано 58 644,00 грн.
Забезпечується відшкодування за надання пільг з послуг зв’язку (абонентна плата за користування квартирним телефоном). Право на пільги за користування послугами зв’язку поширюється на осіб зареєстрованих на території громади, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І та ІІ категорії, дружини померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою. На відшкодування пільг з міського бюджету у 2024 році використано 13 500,00 грн., пільгу отримують 13 осіб.
Особи постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи забезпечуються безкоштовним проїздом на міських (приміських) маршрутах у визначені дні тижня – вівторок та четвер, на ці цілі у 2024 році виділено 917 тис.грн.
З міського бюджету також щомісячно проводиться відшкодування витрат за надані послуги залізничним транспортом пільговій категорії населення громади, у 2024 році виділено 70 000, 00 грн., використано 47 тис.грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1301 від 03.12.2009 року «Про затвердження Порядку забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших окремих категорій населення медичними виробами та іншими засобами» та індивідуальної програми реабілітації проводиться забезпечення осіб з інвалідністю підгузками, для придбання підгузків з міського бюджету виділено 445 000,00 грн.
Постійно проводиться надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам громади у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем за особистим зверненням.
За зверненням голови Глобинської РО ВГО «Союз Чорнобиль України» у квітні 2024 року до Дня пам'яті аварії на Чорнобильській АЕС 168 особам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи надано адресну грошову допомогу, на загальну суму 84 000,00 грн., у грудні до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС допомогу надано 5 особам на загальну суму 2 500 грн.
Передбачено також: надання додаткової компенсації вартості проїзду автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних автобусних маршрутах загального користування окремим категоріям громадян за рахунок коштів обласного бюджету. Право на одержання додаткової компенсації мають: - особи з інвалідністю внаслідок війни (100-відсоткова знижка вартості проїзду);
- особи, які супроводжують осіб з інвалідністю внаслідок війни І групи (100-відсоткова знижка вартості проїзду). Для отримання додаткової компенсації вартості проїзду необхідно звернутися до відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Глобинської міської ради.
За рахунок коштів обласного бюджету особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи забезпечуються безкоштовним зубопротезуванням та безкоштовними ліками. На 2024 рік виділено 219 163 грн., з них: на забезпечення ліками – 154 000 грн., на зубопротезування 64 877,00 грн. Станом на 01.11.2024 року безкоштовні ліки отримали 100 осіб, послуги із зубопротезування – 8 осіб.
Надання соціальних послуг у громаді забезпечує Комунальна установа «Центр надання соціальних послуг Глобинської міської ради».
Надання соціальних послуг проводиться на безоплатній основі відповідно до рішення міської ради. Найбільш затребуваними є послуги: допомога вдома одиноким та одиноко проживаючим громадянам похилого віку, соціальний супровід осіб/сімей в складних життєвих обставинах, перукарські послуги та послуги з дрібного ремонту та пошиття одягу, послуги практичного психолога, соціальна адаптація, транспортні послуги тощо. Для найбільш вразливих груп населення, зокрема людей, котрі за станом здоров’я потребують інвалідного візка, палиць, милиць чи ходунків, функціонує Пункт прокату технічних засобів реабілітації, де в тимчасове використання їх видають до отримання нового.
Питання забезпечення додатковими соціальними гарантіями учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС громади, перебуває на постійному контролі відділу соціального захисту та охорони здоров’я Глобинської міської ради.
В цей день висловлюємо слова щирої подяки всім, хто зупинив некеровану ядерну стихію. Зичимо учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС міцного здоров'я, довголіття миру та злагоди. Низький уклін пам’яті тих ліквідаторів, хто не дожив до цього дня.