Обережно: борщівник Соснівського!

Дата: 06.07.2018 09:01

Відділ контролю за обігом засобів захисту рослин (зона обслуговування Глобинський район м. Глобине) Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області доводить до Вашого відома, що набуває поширення така рослина як  борщівник Соснівського.

Це гігантська та шкідлива рослина, до 3 метрів у висоту. Найбільшого поширення набуває на берегах водойм, пустиріях, узбіччях доріг, необроблюваних ділянках полів,  долинах річок. Цвіте з липня по серпень, плоди дозрівають з липня по вересень. Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського полягає в тому, що він здатний викликати опіки на шкірі людини. У разі дотику до рослини або потрапляння його соку на шкіру людина не відчує відразу біль, як, наприклад, при контакті з кропивою. Але вже через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з'являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з'являються  виразки, а після загоєння на їх місці ще 2 – 3 роки залишаються темні плями. Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі. Але навіть якщо людина доторкнулася до цієї рослини вночі, вже вранці при сонячному світлі будуть з'являтися пухирі Якщо сік борщівника потрапив на шкіру, необхідно відразу промокнути його тканиною і прикрити цю ділянку одягом або пов'язкою. Потім уражені ділянки шкіри необхідно промити великою кількістю води, бажано з додаванням невеликої кількості соди. Потім уражені місця доцільно змастити будь-яким засобом від опіків.

Заходи боротьби з борщівником Сосновського:

1. В населених пунктах рекомендуємо:

- викопувати рослини борщівника із коренями і знищувати їх методом спалюванням або захороненням у санітарних ямах;

- зрізувати основний корінь борщівника на глибині 8-12 см;

- періодично скошувати рослини до початку цвітіння.

2. На узбіччях доріг і залізничних насипах, неугіддях, присадибних ділянках, на розпайованих землях необхідно:

- періодично викошувати рослини до початку цвітіння;

- застосовувати гербіциди зареєстровані в Україні, на основі гліфосатів, дикамби, сульфанілсечовин і інших;

В разі проведення обробок забороняється випасання худоби та заготівля сіна у зоні 300 м. від оброблених територій протягом 15 діб. Забороняється обробка земель несільськогосподарського використання на відстані менше 300 м. від місць постійного перебування людей.

Чого не слід допускати, знищуючи зарості борщівника Сосновського:

- скошувати рослини борщівника в період цвітіння і на початку дозрівання плодів;

- застосовувати не зареєстровані в Україні і не рекомендовані гербіциди;

- під час роботи з борщівником не можна бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла;

- скошений матеріал не можна залишати кинутим на місці без скидання купи і спалювання;

- не можна близько підходити до рослин або заростей борщівника, брати в руки будь-які його частини, нюхати квіти, тощо.

Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області закликає органи місцевого самоврядування, керівництво підприємств  долучитися до боротьби з борщівником Соснівського та з нагоди свята Івана Купала проводити та організовувати міроприємтсва в тих зонах біля водойм вільних від даної  шкідливої рослини та не допустити опіків шкіри відпочиваючих, особливо дітей.

Провідний спеціаліст відділу контролю

за обігом засобів захисту рослин

Управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області                                                     О.В. Котляр