Глобинська громада
Полтавська область, Кременчуцький район

#НАША_НЕЗАЛЕЖНІСТЬ #МАРАФОН_30. ПОЗИЦІЯ ДЕМОКРАТИЧНИХ СИЛ ПОЛТАВЩИНИ ПІД ЧАС ПУТЧУ

Дата: 16.06.2021 16:55
Кількість переглядів: 467

Фото без описуУ межах ВсФото без описуеукраїнського культурно-освітнього марафону «Наша незалежність» триває публікація циклу історичних матеріалів (фото, відео, документів, інформацій із газет, історій очевидців), що є знаковими для становлення незалежності та визначними для Полтавщини. Збереглася хроніка суспільно-політичних подій 19-21 серпня 1991 р., що була складена свого часу головою виконкому Полтавського крайового Руху Ганною Кіященко. Відповідно до цього документа вже 19 серпня 1991 р. «Полтавська організація розповсюдила листівку зі зверненням Політичного проводу Руху, в якій указувалося, що комуністична реакція намагається встановити більшовицько-військову диктатуру. Рух закликав всіх керуватися лише законами України і не підкорятися указам путчистів».

М. Г. Кульчинський у своїх спогадах про серпневі дні 1991 р. наводить такі відомості: «Під час ГКЧП, зранку, у моєму помешканні пролунав телефонний дзвінок. Дзвонив В’ячеслав Чорновіл. Він завжди звертався до мене: «Пане Миколо». Це була коротка розмова, попросив триматися і нічого не боятися. Імперії кінець. Спитав, чи є у нас факс і якась тиражувальна техніка. Все це було в мене вдома. Потужна копірка, факс. Повторив: «Не бійтеся, і не сидіть в хаті, будемо Вам передавати інформаційний обіжник Львівської обласної ради, розмножуйте і роздавайте людям». Разом з О. Келимом ми компонували листівки з львівської інформації та передач радіо «Свобода», штампували їх до пізньої ночі і зранку вже стояли в центрі Полтави і роздавали їх людям».

Активну громадянську позицію під час путчу проявили і кременчуцькі демократи Т. Д. Просяник, М. Ф. Твердохліб, М. В. Сапко. Дізнавшись про події в Москві, Т. Просяник та М. Твердохліб вже вранці 19 серпня пішли на зустріч з головою міськвиконкому. Під час розмови Тамара Просяник від імені міської організації Руху заявила, що події в Москві – це військовий переворот і що Рух буде відстоювати незалежність України. Їм відповіли, оскільки оголошено надзвичайний стан, то з Москви прибуде на Полтавщину уповноважений ГКЧП, який і буде тут керувати, а тому не порадив Руху піднімати народ, щоб не було кровопролиття. М. Твердохліб і Т. Просяник не погодились з цим і ще раз заявили, що Рух буде готуватися до опору заколотників, і вийшли з кабінету. Кременчуцькі рухівці фіксували усі події, що відбувалися у ці дні в Росії, поширювали в місті листівки. Текст однією  з таких листівок наводить у своїх спогадах М. Твердохліб (див. фото).

 

Із книги «Полтавщина. Шлях до незалежності 1985-1991», Білоусько О.А., Пустовіт Т.П.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень