Як допомогти дітям у тривожній ситуації

Дата: 01.03.2022 17:23

Зараз особливо важливо подбати про психологічне благополуччя найменших українців. Діти дуже чітко відчувають тривогу, паніку та страх  своїх батьків.

Дитяча психіка – найуразливіша. Діти добре відчувають будь-які зміни в поведінці своїх батьків, навіть якщо ті вдають, що нічого не відбувається. Як правильно пояснити дитині про те, що зараз – йде війна, що тривожна сирена, вибухи та постріли – це знак йти до укриття, а головне – як заспокоїти?

Ні в якому разі не приховуйте правди, будьте відвертими, не вигадуйте свої варіанти подій, а головне – запевніть їх у тому, що зробите все, аби їх захистити.

Як заспокоїти дітей під час дій воєнного стану:

• Демонструйте спокій та надійність. Пояснюйте кожен крок та план дій. Якщо ви прямуєте до укриття, переїжджаєте до іншого міста, скажіть, що вдома зараз небезпечно і ви берете з собою лише найнеобхідніше.
  • Наголосіть на тому, що ви робите все, аби їх захистити,  і зараз дуже важливо слухати, що ви говорите та не сперечатися.
  • Спробуйте відволікти дитину гумором, іграшками, руханками. Говоріть про побутові речі.
  • Разом практикуйте так зване «квадратне дихання»: вдих-затримка дихання-видих-затримка дихання. Це допоможе дитині опанувати себе та подолати стрес.
  • Скажіть, що ситуація дуже складна і нам важливо бути дуже зібраними та допомагати один одному. Ми разом. Армія зараз робить усе можливе, щоб ми були у безпеці.
  • Ми можемо чути страшні звуки, довкола люди можуть боятися. Можливо, нам  потрібно буде перейти у безпечніше місце.
  • Запитайте дитину, яку іграшку вона хоче взяти із собою.
  • Закликайте дитину уважно виконувати прохання батьків в екстремальній ситуації.
  • Поясніть, що вам також страшно. Та запевніть, що ми все владнаємо.
  • Не нехтуйте міцними обіймами. Зайвий раз візьміть дитину за руку чи поцілуйте. Будьте поруч.
  • Щодо підлітків, дотримуйтесь рівноваги між можливістю звернення до них як до дорослих (говорити правду, ділитися з ними своїми думками, покладати відповідальність) і можливістю звернутися до вас за підтримкою

Для того, щоб мінімізувати негативний впливу на психіку дітей, пропонуємо дотримуватись таких рекомендацій:

• Говоріть із дитиною про те, що вона відчуває/переживає, обговорюйте емоції. Поясніть, що страх перед невідомим – це нормально.
  • Будьте поруч. Дитина має відчувати вашу підтримку. В ситуації, коли вас охоплює паніка, згадайте що поруч – дитина, яка просто не розуміє, що відбувається.
  • Обговоріть разом можливий план дій. Роз’ясніть дитині як діяти в тій чи іншій ситуації, складіть план. Роз’ясніть необхідність дотримуватись рекомендацій батьків.
  • Зробіть щось разом. Спробуйте почитати книгу з дитиною, разом приготувати їжу, зайнятися творчістю. Саме в спільній діяльності дитина відчуватиме вашу підтримку.
  • Контролюйте себе. Основна ваша допомога дитині – це ваш самоконтроль. Коли ви здатні критично мислити, оцінювати ситуацію та опановувати панічні настрої.

Крім того важливо зібрати дитині рюкзак безпеки. Покладіть всередину інформацію зі своїми контактними даними, а також занотовану медичну інформацію: про групу крові, можливі алергічні реакції та медичний стан дитини. Підпишіть одяг в якому буде дитина.