Ознаки застосування хімічної зброї та що робити у разі хімічного ураження

Дата: 20.04.2022 15:22

Фото без описуУ цьому матеріалі зібрані поради як зрозуміти, що почалась хімічна атака, та про те як діяти, якщо російський агресор застосує хімічну зброю чи спровокує зараження повітря аварією на українських підприємствах.

Ознаки застосування хімічної зброї:

- менш різкий, несхожий на звичайні боєприпаси, звук розриву бомб, снарядів, мін (такі боєприпаси вибухають тихіше й слабше, бо їхня мета - це не руйнування, а розповсюдження отруйних речовин);

- поява характерної хмари газу, диму або туману в місцях розриву авіаційних хімічних бомб, снарядів і мін;

- поява хмари газу, диму або туману, яка рухається по вітру з боку противника;

- поява позаду літаків темних швидко зникаючих смуг і осідання на місцевості краплин і туману отруйних речовин;

- наявність маслянистих крапель, підтіків, плям, калюж на місцевості або воронках від розривів снарядів, мін і авіаційних бомб, а також великих осколків і окремих частин боєприпасів;

- подразнення органів дихання, очей і носоглотки;

- зниження гостроти зору або його втрата;

- сторонній запах, що не властивий для цієї місцевості;

- зів'янення рослинності або зміна її забарвлення.

Дегазація - нейтралізація небезпечних хімічних речовин (НХР) з поверхонь забруднених об’єктів.

Дегазація може проводитися хімічним, фізико-хімічним і фізичним способами.

Хімічний спосіб базується на взаємодії хімічних речовин з НХР, внаслідок чого створюються нетоксичні речовини.

Фізико-хімічний спосіб дегазації заснований на змиванні НХР із забрудненої поверхні за допомогою мийних речовин або органічних розчинників. Фізичний спосіб дегазації заснований на випаровуванні НХР

Дегазація може бути частковою та повною.

Часткова обробка поводиться у разі зараження краплиннорідкими НХР, не знімаючи протигаза, негайно провести обробку відкритих шкірних покривів, забруднених ділянок одягу, взуття, спорядження і маски протигаза. Така обробка проводиться з використанням дегазуючих розчинів, при цьому краплі потрібно зняти впродовж 5 хвилин після потрапляння

Повна обробка

У разі забруднення НХР проводять відповідно до розпорядження керівника підрозділу ЦЗ після виходу із зон забруднення, а також після проведення аварійнорятувальних та інших невідкладних робіт.

Повну спеціальну обробку проводять: спеціалізована комунально-технічна служба ЦЗ місцевого або регіонального рівня, відповідні формування ЦЗ та штатні підрозділи РХЗ оперативно-рятувальної служби ЦЗ ДСНС України.

ЩО РОБИТИ  У РАЗІ ХІМІЧНОГО УРАЖЕННЯ?

Як виявити ознаки отруєння?

Хімічні сполуки, можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру  та   дихальні шляхи, може  виникати  утруднення  дихання - кашель,   виділення мокротиння, іноді і з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, нежить, носова кровотеча, біль у грудях.

При подразненні слизової оболонки очей - почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей.

При гострих отруєннях - головний біль, запаморочення, загальна слабкість. Хімічне забруднення також може ускладнити хронічні захворювання легенів, такі як астма та емфізема.

Як захиститися?

В приміщеннях:

— провести герметизацію приміщення: щільно закрити вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки;

— вхідні двері «зашторити», використовуючи будь-яку щільну тканину;

— заклеїти щілини у вікнах і стиках рам плівкою, лейкопластиром;

— при появі запаху використовувати засоби захисту органів дихання - можна використати ватно-марлеву пов?язку змочену 2%-м розчином питної соди.

Поза приміщенням:

— при необхідності (наявність запаху) захистити органи дихання засобами індивідуального захисту;

— не перебувати в понижених ділянках місцевості - долинах, ярах, тощо;

— не перебувати довго в підвалах  і в напівпідвальних приміщеннях;

— намагатись знаходитись на підвищеннях;

— слідкувати за  напрямком вітру.

При ускладнені ситуації (при зміні напрямку вітру) визначити маршрут виходу із зони потенційної хімічної небезпеки (виходити в сторону, перпендикулярну напрямку вітру) та якнайшвидше покинути цю зону.

При сприятливій зміні вітру після виходу із зони забруднення або отриманні сигналу про закінчення хімічної небезпеки:

— відкрити вікна і двері, провітрити приміщення;

— змінити верхній одяг;

— прийняти душ або вимити відкриті частини тіла з милом;

— виключити будь-які фізичні навантаження.

Продукти харчування (овочі та фрукти) промити слабким (2%) мильно-содовим розчином.