Спеціалісти відділу фітосанітарної безпеки фіксують масовий літ чорного хлібного пильщика
Літ імаго триватиме до кінця фази формування зерна на пшениці, а при сухій спекотній погоді закінчиться раніше.
Комахи відкладають 30-50 яєць, обираючи більш розвинені стебла з товстою соломиною. Ембріональний розвиток триває 5-10 діб. Відразу після відродження личинки живляться внутрішньою частиною стебла і переміщуються вниз, до його основи. У вузлах стебла вони прогризають отвори, великі відрізки ходу в соломині забивають червоточиною та екскрементами. Основна маса личинок досягає нижнього міжвузля в період закінчення фази наливання – воскової стиглості зерна. Приблизно на рівні поверхні ґрунту личинка всередині стебла робить кільцеподібний надріз, під яким утворює захисний чопик з об’їдків та екскрементів. Потім пряде прозорий кокон у вигляді захисної оболонки, в якому зимує. Під дією вітру частина стебел обламується в місці надрізу ще до настання фази повної стиглості зерна колосових. Продуктивність пошкоджених стебел залежно від сортових особливостей, агрокліматичних умов та стану популяції пильщика знижується на 10- 35 %.
Заходи боротьби.
1. Найбільше значення мають лущення стерні після збирання заселених пильщиками площ і глибока зяблева оранка, від чого гине більше 60% зимуючих личинок і ускладнюється виліт дорослих комах навесні.
2. Ранні строки сівби ярих і раннє збирання хлібних злаків зменшує пошкодженність рослин і шкідливість пильщиків.
3. Під час колосіння, якщо нараховується більше 4 пильщиків на 1 кв. м перед масовим відкладенням яєць необхідно провести хімічну обробку препаратами дозволеними до використання в Україні.
Під час проведення захисних міроприємств слід дотримуватись вимог законодавства у сфері захисту рослин, бджільництва та з дотриманням Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».
Враховуючи особливості проведення комплексу весняно – літніх польових робіт у 2022 році, пов’язаних з введенням воєнного стану в Україні, перед здійсненням застосування пестицидів рекомендовано додатково повідомити про це представництва Національної поліції України, військової складової територіальної оборони в відповідній територіальній громаді.
Провідний спеціаліст відділу фітосанітарної безпеки
Кременчуцького районного управління – державний інспектор
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Олексій КОТЛЯР