Глобинська громада
Полтавська область, Кременчуцький район

У Кременчуці на стінах художньої галереї відкрили мурал та меморіальну дошку нашому земляку Василю Устимовичу

Дата: 10.06.2022 17:55
Кількість переглядів: 742

Вчора, 9 червня 2022 року, у районному центрі у Кременчуцькій міській художній галереї у рамках міжнародного проєкту «Відновлення імен славетних українців» відкрили виставку "Василь Устимович - прекрасне і корисне", а на стінах цього закладу - мурал та меморіальну дошку нашому славетному землякові, громадському діячу, меценату, лікарю, засновнику Устимівського дендрологічного парку Василю Устимовичу. В урочистостях взяли участь і представники Глобинської громади, серед яких Глобинський міський голова Станіслав Джусь і староста сіл Устимівка, Бабичівка, Набережне, Новобудова, Шепелівка Станіслав Живолуп.

Ідею увічнити пам’ять Устимовича, видатної особистості, нащадка знаного  козацького роду Сахно-Устимовичів та козацько-старшинського роду Родзянків, запропонував житель села Устимівка, фермер Михайло Колісник. Він же став і фінансовим спонсором проєкту. Тему Василя Устимовича Михайло Колісник піднімає вже давно, і вже багато років досліджує життя славетного земляка, адже мріє відродити історичну справедливість – аби людина, яка віддала чимало сил і енергії розвитку рідного краю була належно поцінована і вшанована. І ось нарешті перші результати.

Автор та скульптор барильєфу - директор науково-просвітницького центру «Відродження» Микола Степаненко. Скульптор зазначив, що у створенні барельєфу використані сучасні європейські технології.

Поруч з барельєфом знаходиться панно. Його автор - директорка галереї, у якій проходить виставка, Оксана Бойко. Також на стіні розміщено шестикутний камінь з написом "У". Михайло Колісник зазначає, що ця цеглина антикварна і роблена ще за часів життя пана Устимовича.

Під час урочистостей автор проєкту розповів, що Василь Устимович народився у 1864 році у Кременчуці, у заможній дворянській родині. Відомо, що пращур Василя Устимовича Устим Сахненко був Власівським сотником (1691), 13 січня 1704 року отримав від гетьмана Мазепи універсал, яким стверджувалася купівля хутора на річці Кагамлик, що став зватися Усимівкою. Його син Василь Сахно-Устимович отримує у подарунок землі, в тому числі Устимівку. Прадід Прокіп був городничим в м.Кременчук (1800), дід Адріан на посаді військового капелпна рятував місто від холери (1830), бать Василь був гласним Кременчуцької міської думи, головою з’їзду мирових суддів і ватажком дворянства в м.Кременчук. Родина Устимовичів занесена до дворянської родовідної книги Полтавщини. Устимовичі є родичами композитора Лисенка та математика Остроградського.

Василь Устимович був єдиним сином і спадкоємцем казково багатого роду. Після закінчення Кременчуцького реального училища він виїхав за кордон для отримання медичної освіти. Вочевидь, Європа і сформувала світоглядні позиції Василя Устимовича як гуманіста, сподвижника технічного прогресу, працьовитого естета. І від моменту повернення в Кременчук розпочалась його активна громадська діяльність новатора, прогресивного діяча, «доброго пана», благодійника.

З 1887 року В.В.Устимович був піклувальником Устимівського земського училища, для якого пожертував власний будинок.

З 1888 року став почесним доглядачем Кременчуцького трикласного міського училища. Входив як член від земства до Кременчуцької повітової училищної ради. З 1888 року по 1916 рік - гласний Кременчуцького повітового земства. Входив до складу різних комісій: ревізійної, медичної, бюджетної. В складі медичної комісії був санітарним піклувальником Пирогівської та Глобинської волостей. З 1889 до 1907 року – член Товариства Кременчуцьких лікарів.

У 1895 р. на першому засіданні Кременчуцького відділення Полтавського товариства сільського господарства В.В. Устимовича обрали членом Ради відділення. Його по праву треба вважати одним із піонерів краєзнавчого руху в Кременчуці. Той факт, що в 1895 році, будучи членом Ради правління Кременчуцького відділення Полтавського товариства сільського господарства, Василь Устимович передав музею сільського господарства власну колекцію із 116 сортів пшениці і 86 сортів вівса викликає захоплення і повагу!

З 1896 року обирався почесним мировим суддею, а з 1908 року – гласним Кременчуцької міської думи.

У 1893 році у с. Устимівка В.В. Устимович, за допомогою Олександра Івановича Дегтярьова, започаткував перші насадження майбутнього дендропарку на площі 0,15 десятин. Роботи по устрою парку велися до 1916 року.

 

У самій галереї від учора запрацювала виставка, де можна побачити багато цікавинок, пов’язаних з ім’ям Василя Устимовича. Це і марки, і конверти, і картини, тощо.

Під час відкриття виставки була презентована музична поема і відеофільм "Прекрасне і корисне", створені композитором Сергієм Горюновичем, де поєднувалась музика, архівна і сучасна інформація, патріотизм особистостей.

Очільник громади Станіслав Джусь зазначив, що виставка просто вражає. Багато цікавих фактів представлено про нашого видатного земляка. І дуже б хотілося, щоб і глобинці мали змогу побачити, відчути і пережити ці найкращі враження.  Тому вчора досягнуто домовленості із автором і спонсором проєкту Михайлом Колісником, що після завершення експозиції у Кременчуцькій міській художній галереї вона буде презентована та розміщена у місті Глобине або с.Устимівка.

Фото без опису



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень