Страхові виплати: що змінилося для застрахованих осіб з 1 січня 2023 року
Незважаючи на те, що в країні триває повномасштабна війна і змінився орган, який здійснює страхові виплати (з 1 січня п. р. – Пенсійний фонд), держава продовжує виконувати свої соціальні зобов’язання перед українцями. Отже, застраховані особи не відчують на собі вплив законодавчих новацій, які впроваджені в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
По-перше, цьогоріч умови надання та розміри страхових виплат зберігаються, а розміри деяких навіть збільшуються. Це стосується, зокрема, виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності:
- допомога по тимчасовій втраті працездатності;
- допомога по вагітності і пологах;
- допомога на поховання застрахованим особам, у т. ч. потерпілим на виробництві.
Також держава і надалі фінансуватиме страхові виплати постраждалих на виробництві. Для їх розрахунку відтепер застосовується як базова одиниця не розмір прожиткового мінімуму, а розмір мінімальної заробітної плати. Зокрема:
- оплата лікарняних внаслідок нещасного випадку – 100% середньої з/п;
- максимальний розмір щомісячної страхової виплати потерпілому –
4 мінімальні з/п (26,8 тис. грн);
- одноразова страхова виплата потерпілому – 7 мінімальних з/п
(46,9 тис. грн);
- одноразова допомога сім’ї – 40 мінімальних з/п
(268 тис. грн);
- одноразова допомога кожному утриманцю – 8 мінімальних з/п
(53,6 тис. грн)
Для того, щоб отримати допомоги та виплати, передбачені законом про соціальне страхування, можна звертатися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua). Для страхувальників – це кабінет страхувальника, через який можна подати заяву-розрахунок для отримання фінансування на оплату лікарняних листків. Для застрахованих осіб – через особистий кабінет, який дозволяє сформувати та надіслати звернення.
Головне управління Пенсійного фонду
України в Полтавській області