Глобинська громада
Полтавська область, Кременчуцький район

Ще раз про лейкоз великої рогатої худоби

Дата: 30.06.2023 08:43
Кількість переглядів: 120

Фото без описуЗ метою забезпечення охорони здоров’я тварин і людей та виробництва якісної і безпечної продукції, спеціалістами державних лікарень ветеринарної медицини проведена диспансеризація тварин, що утримуються в особистих підсобних господарствах населення. А диспансеризація – це комплекс планових діагностичних, лікувально-профілактичних і санітарно-гігієнічних заходів, спрямованих на раннє виявлення ознак захворювань тварин, профілактику та лікування хвороб. Необхідно пам’ятати, що легше хворобу попередити, ніж лікувати, тому хочемо нагадати про таке захворювання, як лейкоз. Відповідно до Наказу № 21 від 21.12.2007 року «Про затвердження Інструкції з профілактики  та оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу»: «Лейкоз великої рогатої худоби - інфекційна, хронічна хвороба пухлинної природи, яка характеризується злоякісним розмноженням клітин кровотворних органів з порушенням їх дозрівання, що зумовлює дифузну інфільтрацію різних органів і тканин та утворення в них злоякісних пухлин. Збудником лейкозу ВРХ є онкогенний РНК - вірус з родини ретровірусів, який має близьку генетичну й антигенну спорідненість з вірусом Т-клітинного лейкозу людини типів 1 і 2 та Т-клітинного лейкозу мавп.

До вірусу лейкозу ВРХ сприйнятливі велика рогата худоба незалежно

 

від породи, віку й продуктивності, а також вівці, кози, кролі, свині та менш сприйнятливі коні, коти, собаки, морські свинки, миші».

Присадибні господарства, в яких встановлено лабораторно лейкоз великої рогатої худоби, є неблагополучним щодо лейкозу ВРХ. Джерелом збудника є заражені вірусом лейкозу тварини на всіх стадіях інфекційного процесу захворювання. У неблагополучному щодо лейкозу великої рогатої худоби господарстві забороняється:

  • використовувати молоко без попереднього знезараження для громадського харчування і згодовування тваринам, реалізовувати його переробним підприємствам та на ринках;
  • молоко корів неблагополучних на лейкоз присадибних господарств громадян використовується лише після знезараження в межах свого  господарства;
  • випасати хворих на лейкоз тварин разом із здоровими в загальних стадах;
  • реалізовувати тварин з племінною та користувальною метою;
  • проводити повторні дослідження хворих тварин;
  • використовувати бугаїв-плідників для парування корів і телиць;
  • використовувати молозиво хворих на лейкоз корів для напування телят, отриманих від здорових корів;
  • використовувати хворих на лейкоз телиць для відтворення стада.

Після виведення хворої тварини із  господарства, проводять дезінфекцію приміщень і обладнання, для чого використовують один із препаратів: 2% розчин їдкого натрію, 2 % розчину хлорного вапна, 5 % розчин кальцинованої соди, 2 % розчин формаліну.

Відповідальним за дотриманням вказаних заходів є власник великої рогатої худоби.

Купляючи молоко в приватному секторі, запитуйте у власників тварин ПАСПОРТ кожної корови на наявність відмітки про щорічне дослідження  корови на лейкоз, бруцельоз, туберкульоз та щеплення проти сибірки.

 

Начальник Кременчуцького

районного управління Головного управління

Держпродспоживслужби

в Полтавській області                                                            Володимир БАРЧУК

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень