СЛОВО НА ПОШАНУ ВИДАТНОГО ЗЕМЛЯКА
Сьогодні мало би виповнитися 75 років Юрію Івановичу Лозі – людині, знаної не тільки серед картографів, істориків і краєзнавців нашої країни, а і в наукових колах зарубіжжя.
Юрій Лоза – наш земляк, ім’я якого для нас, на жаль, маловідоме. Про неординарну особистість науковця ми почали дізнаватися лише після того, як саме на його честь Верховна Рада України перейменувала село Новомосковське, що входить до складу Глобинської громади. Відтепер цей населений пункт має милозвучну українську назву Лоза. До речі, свого часу Юрій Іванович був активним учасником декомунізаційних процесів – завдяки йому впродовж 2015-2016 років було перейменувано або повернено історичні назви багатьом населеним пунктам України.
Народився наш земляк 31 січня 1950 року у Глобиному в родині інтелігентів, вихідців із давніх козацьких і шляхетських родин. По закінченні у 1967 році із золотою медаллю Глобинської середньої школи № 1 вступив на географічний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Саме тут молодого спеціаліста навчили майстерності картографування та редаґування карт. Це вміння стало справою всього життя Юрія Лози. Він виріс від студента-картографа до редактора і старшого редактора Науково-редакційного картографічного підприємства, потім головного редактора видавництва «Мапа», від простого сільського хлопця до відомого світові науковця, який неймовірно збагатив україністику і зробив вагомий вклад у розбудову молодої незалежної держави.
Ті, хто знали Юрія Івановича особисто, розповідають, що Лозі вдалося зламати старі стереотипи поглядів на події, що відбувалися на терені нашої країни протягом століть. Більшу частину свого життя він присвятив відтворенню правдивої, достовірної історії України, яку впродовж багатьох років перекручували. Завдяки своїм вродженим здібностям, працелюбності й любові до своєї професії він опанував величезну базу енциклопедичних знань з історії України, які через картографічні твори доносив до кожного, хто цікавився минулим нашої держави.
Ось тільки короткий перелік видань, пов’язаних з історією України, що були опрацьовані Юрієм Івановичем: серія шкільних навчальних атласів з історії України для 5-11 класів, Великий історичний атлас України в 3-х томах, Історичний атлас України, Малий історичний атлас України, «Україна. Оглядова мапа», атлас «Територіяльний устрій Русі-України (Х – ХІІІ ст.)».
У наукових колах наголошують, що таке ґрунтовне опрацювання і ретельне фактологічне наповнення високого рівня актуальності та новизни, яким, наприклад, відзначається «Оглядова мапа», має далеко не кожне кандидатське дослідження з історичного картографування. Інші подібно докладні видання-дослідження Юрія Лози – «Гетьманщина у ХVІІІ ст.», «Правобережна Київщина у ХVІІІ ст.», «Слобідська Україна у ХVІІІ ст.».
Не маючи наукових ступенів і вчених звань, картограф Юрій Лоза, без перебільшення, мав енциклопедичні знання з історії України. Ще за життя він був визнаний у нашій державі та за її межами як авторитетний, творчий і дуже продуктивний професіонал високого класу, автор низки блискучих тематичних карт і атласів.
Переконливим набутком академічного рівня є капітальна праця (результат майже двадцятирічної системної роботи) дослідника Лози «Історичний атлас України» в 3-х томах. Його перший том «Найдавніше минуле. Русь (Київська держава, Галицько-Волинська держава)», що побачив світ у 2010 році, присвячений дослов’янській, найдавнішій слов’янській та давньоруській історії України-Руси. Юрій Лоза в цій роботі – керівник проєкту й автор-упорядник. Фантастичне енциклопедичне видання, рівних якому у науковому обігу просто не було і немає!
Другий том «Історичного атласу України» має назву «Русь-Україна після занепаду Галицько-Волинської держави. Козацька ера». За життя пан Юрій встиг видати окремими виданнями карти з другого тому, наприклад, мапу Гетьманщини у XVIII столітті, мапу Київського воєводства, мапу Волинського воєводства, мапу Української Кубані. Але саме видання другого тому (не кажучи про третій) після смерті автора до цього часу здійснити не вдалося.
Видатний український картограф, історик, краєзнавець і великий патріот України глобинець Юрій Лоза помер на 72-у році життя 14 вересня 2021 року від важкої невиліковної хвороби. Впродовж майже 50-літньої трудової діяльності наш земляк, краєзнавець, географ, картограф, автор і редактор історичних атласів та мап України зробив неоціненний внесок у відродження української історії і географії, продовжив традиції справжньої української картографії, повертаючи на мапи справжню українську топоніміку, етнографію та історію.