Щодо сфери діяльності відділення Національної служби посередництва і примирення в Полтавській області
Національна служба посередництва і примирення (НСПП) входить до структури державного апарату і як орган державної влади бере участь у здійсненні функцій держави.
Мета Служби – поліпшення стану трудових відносин, запобігання виникненню та сприяння вирішенню колективних трудових спорів.
НСПП здійснює посередництво і примирення в конфліктних ситуаціях, сприяє досягненню компромісу між працівниками, профспілками та роботодавцями. А також забезпечує зближення позицій, досягнення спільних домовленостей та прийняття узгоджених рішень сторонами соціального діалогу.
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Полтавській області (відділення НСПП) - структурний підрозділ НСПП, який попри воєнний стан, продовжує повноцінно виконувати свої завдання.
Працівники відділення НСПП здійснюють моніторинг стану соціально- трудових відносин на підприємствах області та окремих галузей. Головним фактором погіршення стану соціально-трудових відносин є складний фінансово-економічний стан більшої частини підприємств, оскільки війна значно вплинула на їх господарську діяльність. Це призвело до зупинки або часткового припинення роботи підприємств через відсутність сировини, замовлень, збуту продукції; порушення логістики; проблем на ринку праці, пов’язаних із змінами в обсязі та складі робочої сили через велику міграцію за кордон та мобілізацію; масового скорочення працівників у всіх галузях економіки; перехід значної частини підприємств на дистанційну форму роботи та ін.
З отриманням певного досвіду НСПП удосконалювала форми і методи роботи. Якщо на початку діяльності Служби акцентувалась увага на оперативному розв’язанні колективних трудових спорів, то надалі фахівці НСПП дійшли висновку, що вирішити спір важче і дорожче, ніж його попередити. Тому у розвиток статті 15 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» НСПП розроблено та впроваджено комплексну систему правових заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), врегулюванню розбіжностей між найманими працівниками та роботодавцями на доконфліктній стадії, недопущення ескалації конфліктних ситуацій.
Слід зазначити, що однією з найгостріших соціально-трудових проблем України є факт заборгованості із виплати заробітної плати. Із загальної кількості розбіжностей, які перебували в полі зору Відділення, дві третини були викликані саме зарплатними боргами. Нерідко найманих працівників турбують такі порушення роботодавцями трудового законодавства, як недотримання рівня мінімальної зарплати, порушення строків її виплати, встановлених законом і колективним договором, не оплата роботи в святкові і неробочі дні, несвоєчасна виплата відпускних. Виникають розбіжності й через незабезпечення спецодягом, взуттям, спецхарчуванням, невиконання умов колективних договорів, тощо. Упродовж 2024 року відділення НСПП сприяло вирішенню 13 розбіжностей на 12 підприємствах, які перебували в системі запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
У разі виникнення колективного трудового спору вимоги, висунуті найманими працівниками, за поданням відділення НСПП реєструються на державному рівні. Це забезпечує залучення до сприяння у вирішенні колективного трудового спору центральні, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відділення НСПП під час врегулювання колективних трудових спорів дотримується нейтральної, незалежної позиції та забезпечує сприяння вирішенню конфліктних ситуацій з соціально-трудових відносин на всіх етапах. У разі необхідності залучає до участі в примирних процедурах трудових арбітрів, незалежних посередників, експертів, представників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профспілок.
Упродовж року відділенням НСПП було знято з реєстрації колективний трудовий спір на ДП «Полтавський комбінат хлібопродуктів» м. Полтава.
До складу позаштатного активу відділення НСПП входять 4 арбітри та 5 незалежних посередників НСПП. Арбітри та посередники НСПП постійно підтримують зв'язок з відділенням НСПП, інформують про стан соціально-трудових відносин у колективах підприємств Полтавщини, надають роз’яснення та рекомендації учасникам соціального діалогу, тощо.
Одним із важливих напрямів роботи Служби є забезпечення здійснення соціального діалогу. Відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні» НСПП здійснює оцінку відповідності критеріям репрезентативності профспілок та їх об'єднань, організацій роботодавців та їх об'єднань. Після набуття чинності в 2011 році даного Закону відділенням НСПП визнано такими, що відповідають цим критеріям 18 організацій профспілок та 2 організації роботодавців.
Також, на виконання вимог пункту 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про колективні угоди та договори» було розроблено Порядок продовження строку дії свідоцтв про підтвердження репрезентативності, який поширюється на суб'єктів, які отримали раніше свідоцтва про підтвердження репрезентативності строк дії яких сплив під час дії воєнного стану. Порядок дає змогу сторонам соціального діалогу продовжити участь у соціальному діалозі під час дії воєнного стану та протягом шести місяців після його закінчення. У 2024 році відділенням НСПП продовжено строк дії свідоцтва про підтвердження репрезентативності Полтавської обласної організації профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України.
З метою підвищення рівня правової культури сторін соціально - трудових відносин та інформування громадськості упродовж року фахівці відділення НСПП проводили робочі зустрічі та наради з соціальними партнерами; організовували засідання круглих столів; проводили наради-семінари для позаштатного активу НСПП та семінари-тренінги для студентів; читали лекції; брали участь у заходах, організованих соціальними партнерами.
Окрім того, відділення НСПП консультує представників сторін соціально-трудових відносин та в межах своєї компетенції розглядає звернення громадян.
Відділення НСПП постійно зміцнює та посилює співпрацю з сторонами соціального діалогу з якими укладено угоди/меморандуми про співпрацю. У 2024 році в рамках подальшого розвитку соціального діалогу підписано два меморандуми про співпрацю з Асоціацією «Полтавська обласна асоціація органів місцевого самоврядування» та Головним управлінням Національної соціальної сервісної служби у Полтавській області, налагоджено співпрацю з представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області.
Про роботу відділення НСПП та діяльність Служби можна дізнатися з веб-сайту НСПП, сторінки Facebook відділення НСПП та сторінок соціальних партнерів. Зокрема, з щорічним звітом про результати роботи Національної служби посередництва і примирення за 2024 рік можна ознайомитись на веб-сайті НСПП за посиланням: https://nmcs.gov.ua/about-us/reports
Довідково
Відділення НСПП в Полтавській області знаходиться за адресою:
вул. Капітана Володимира Кісельова, 1 м. Полтава, 36014, тел.(0532) 60-63-86
Е-mail: poltava.nspp@ukr.net
Офіційна сторінка Facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=100094145761973