Передпосівна перевірка якості насіння ярих культур
Незабаром розпочнеться посівна кампанія . Тому час подбати про якісне насіння ярих культур для отримання нового урожаю, який в значній мірі буде залежати від того, яким насінням будуть засіяні наші поля. Кожен господар повинен бути впевненим, що придбане ним насіння є визнаним та відповідає стандартам якості.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами. Використання для сівби насіння, що не має сертифікату про якість , забороняється ( ст.17 Закону). А ст.28 Закону – позбавляє права суб’єкту насінництва та розсадництва займатися виробництвом, реалізацією, використанням насіння і садивного матеріалу шляхом виключення з Реєстру суб’єктів насінництва та роз-садництва у разі систематичного грубого порушення ним законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Введення в обіг насіння та садивного матеріалу без сертифікації є порушенням норм Закону. Особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, не-суть відповідальність . Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.
Спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фіто-санітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області нага-дують, що для посіву необхідно використовувати насіння сортів та гібридів вітчизняної і зару-біжної селекції, внесене до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Укра-їні, яке пройшло державне сортовипробування і було перевірене на посівні якості, про що свідчать відповідні документи встановленої форми, зокрема «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння».
Під час купівлі насіннєвого матеріалу необхідно вимагати супровідні документи. Згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості» та ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови», це – «Атестат на насіння», «Свідоцтво на насіння», «Свідоцтво на гібридне насіння». Термін дії Сер-тифікату на насіння озимих та ярих зернових культур – чотири місяці, на насіння кукурудзи про-труєної – один рік, на насіння соняшника протруєного – вісім місяців, на насіння цукрових буряків – шість місяців.
Увага ! Власник насіння, термін дії Сертифікату на партії насіння якого закінчився, повторно пере-віряє його в органах з оцінки відповідності уповноважених центральним органом виконавчої вла-ди на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва.
Органи з оцінки відповідності мають право аналізувати і видавати відповідні документи (протоколи випробувань або сертифікати) проб насіння і садивного матеріалу , які відібрані виключно атестованими аудиторами з сертифікації (агрономи-інспектори), які внесені до офіційного Реєстру аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів). На сайті міністерства аграрної політики та продовольства України розміщено Реєстр органів з оцінки відповідності (інформація про наявні акредитовані лабораторії), де можна отримати більш детальну інформацію.
На даний час на території Полтавської області здійснювати послуги з сертифікації насіння та садивного матеріалу має право орган з оцінки відповідності Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», у складі якої 3 лабораторії (м. Полтава, м.Лубни, м. Глобино), ТОВ «АГРОСЕРТ», ТОВ «Агролабтест», ТОВ «Новосерт»,та ін. Для перевірки якості насіннєвого матеріалу можна звертатися і до Державної установи «Полтавська обласна фітосанітарна лабораторія» ,вартість платних послуг якої розміщено на сайті установи за посиланням : http://www.karantin.poltava.ua.
Інформація відділу насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області